Formy pomocy psychologiczno-pedagogicznej
Jakie zajęcia można prowadzić w ramach pomocy psychologiczno-pedagogicznej?
To chyba jedno z pierwszych pytań, które zadają sobie osoby, które rozpoczynają pracę w szkole. Sama pamiętam jak na początku swojej drogi zawodowej myliłam nazwy, nie kojarzyłam skrótów i czasami gubiłam się w rozmowie, jak ktoś operował nieznanymi mi wcześniej nazwami. Bardzo dużo przydatnych informacji można znaleźć na ORE. Mi osobiście wiele wątpliwości rozwiała publikacja: ”Uczeń ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi w systemie edukacji w świetle nowych przepisów prawa oświatowego.”
Poniżej znajdziecie nazwy zajęć z krótkim opisem i liczbą uczestników.
Zajęcia rozwijające uzdolnienia
Dla uczniów szczególnie uzdolnionych – liczba uczestników nie może przekroczyć 8.
Zajęcia dydaktyczno-wyrównawcze
Dla uczniów mających trudności w nauce, w szczególności w spełnianiu wymagań edukacyjnych wynikających z podstawy programowej kształcenia ogólnego dla danego etapu edukacyjnego – liczba uczestników nie może przekroczyć 8.
Zajęcia korekcyjno-kompensacyjne
Dla uczniów z zaburzeniami i odchyleniami rozwojowymi, w tym specyficznymi trudnościami w uczeniu się – liczba uczestników nie może przekroczyć 5.
Zajęcia logopedyczne
Dla uczniów z deficytami kompetencji i zaburzeniami sprawności językowych – liczba uczestników nie może przekroczyć 4.
Zajęcia rozwijające kompetencje emocjonalno-społeczne
Dla uczniów przejawiających trudności w funkcjonowaniu społecznym – liczba uczestników nie może przekroczyć 10, chyba że zwiększona liczba uczestników jest uzasadniona potrzebami uczniów.
Inne zajęcia o charakterze terapeutycznym
Dla uczniów z zaburzeniami i odchyleniami rozwojowymi mającymi problemy w funkcjonowaniu w szkole i pełnym uczestnictwie w życiu szkoły – liczba uczestników nie może przekroczyć 10.
Klasy terapeutyczne
Dla uczniów wymagających dostosowania organizacji i procesu nauczania oraz długotrwałej pomocy specjalistycznej z uwagi na trudności w funkcjonowaniu w szkole lub oddziale, wynikające z zaburzeń rozwojowych lub ze stanu zdrowia, posiadających opinię poradni, z której wynika potrzeba objęcia ucznia pomocą w tej formie- liczba uczestników nie może przekroczyć 15.
Zajęcia rozwijające umiejętności uczenia się
Dla uczniów w celu podnoszenia efektywności uczenia się – nie określono liczby uczestników, co oznacza, że mogą być organizowane np. dla całej klasy.
Bardzo często kierujecie do nas pytanie: „Jakie to są zajęcia o charakterze terapeutycznym?”. Uważam, że to będą wszystkie działania związane z poprawą funkcjonowania ucznia, uwzględniające jego predyspozycje, umiejętności i zainteresowania oraz ograniczenia.
Co na ten moment przychodzi mi do głowy?
- Zajęcia rozwijające kreatywność
- Zajęcia relaksacyjne
- Muzykoterapia
- Bajkoterapia
- Arteterapia
Romana Cybulska, Hanna Derewlana, Agnieszka Kacprzak, Katarzyna Pęczek, Uczeń ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi w systemie edukacji w świetle nowych przepisów prawa oświatowego, 2017