Sprawozdanie z pracy psychologa szkolnego
Co powinno zawierać? Kiedy i komu je przedstawić? Powinniśmy napisać tylko sprawozdanie z pracy psychologa czy też całego zespołu do spraw pomocy psychologiczno-pedagogicznej?
Wymagania dotyczące całej dokumentacji pracy psychologa czy zespołu psychologiczno-pedagogicznego ustala dyrektor na mocy ustaw i rozporządzeń, a także wewnętrznych dokumentów szkolnych i przyjętej praktyki działań. W związku z tym, najlepszym źródłem informacji o wymaganiach wobec sprawozdania z pracy psychologa szkolnego jest dyrektor. W jednej szkole psycholog będzie musiał minimum dwa razy do roku sporządzić sprawozdanie swojej pracy i przedstawić je wszystkim na radzie pedagogicznej (np. na koniec każdego semestru), a w innej szkole dyrektor poprosi tylko o sprawozdanie z prac zespołu do spraw pomocy psychologiczno-pedagogicznej. Jeśli jesteś w tej pierwszej grupie to zapraszam Cię do przeczytania całego artykułu, z którego dowiesz się co warto zawrzeć w owym dokumencie.
Na czym się opierać pisząc sprawozdanie z pracy psychologa szkolnego?
Zadania psychologa szkolnego są opisane w Rozporządzeniu Ministra Edukacji Narodowej z dnia 1 stycznia 2017 r. w sprawie zasad organizacji i udzielania pomocy psychologiczno-pedagogicznej w publicznych przedszkolach, szkołach i placówkach. Dodatkowo na początku roku szkolnego dyrektor przydziela nam zadania i obowiązki zgodne z organizacją i kalendarzem wydarzeń danej szkoły. Pomocny będzie plan pracy psychologa szkolnego, który zrobiłaś/eś na początku roku szkolnego.
Czy wpisywać jakie szkolenia/kursy/webinary odbyłam/em w trakcie roku?
Oczywiście! Nauka się rozwija cały czas. Co rusz weryfikowane są dotychczas prowadzone badania, podważane teorie naukowe, tworzone nowe. Nasz zawód wymaga aktualizowania wiedzy by pomagać adekwatnie do potrzeb i do sytuacji w jakiej jest uczeń/nauczyciel/rodzic. Jeśli wiedzę ze szkolenia możemy przełożyć na naszą pracę czy chociażby realizujemy ją w trakcie pracy to zdecydowanie może być ono wpisane.
Sprawozdanie z pracy a zachowanie tajemnicy zawodowej. Co mogę napisać a czego nie powinnam/nienem?
Poniżej przedstawiamy przykładowe punkty, które warto umieścić w sprawozdaniu. Jak zauważysz są one napisane na dużym poziomie ogólności. Nie musimy i nie należy szczegółowo wpisywać problemu danego ucznia czy rodziny.
Przykładowe punkty, które warto umieścić w sprawozdaniu:
1. Okres sprawozdania
2. Prowadzenie badań i działań diagnostycznych w celu określenia trudności uczniów, niepowodzeń szkolnych, sytuacji rodzinnej i społecznej dziecka oraz możliwości psychofizycznych dzieci/uczniów w celu określenia mocnych stron, predyspozycji, zainteresowań uczniów.
- za pomocą czego prowadzone były działania diagnostyczne (np. obserwacji podczas zajęć, przerwy, zabawy swobodnej; rozmów z dziećmi nauczycielami i rodzicami; przeprowadzaniu ankiet i kwestionariuszy, rysunku)
- czego głównie dotyczyły trudności (np. problemy w kontaktach rówieśniczych, trudność w samoregulacji, kontroli emocji, trudności rozwojowych, stosowaniem się do norm i zasad, problemy związane z sytuacją rodzinną; deficyty w zakresie kompetencji wychowawczych rodziców)
- analiza dokumentacji dziecka
- udział w tworzeniu arkuszy wielospecjalistycznych ocen poziomu funkcjonowania ucznia
3. Udzielanie pomocy psychologiczno-pedagogicznej w formach odpowiednich do rozpoznawanych potrzeb
- ile dzieci zostało objętych pomocą/ wsparciem psychologa,
- jakie zajęcia były prowadzone (np. TUS, zajęcia rozwijające kompetencje emocjonalno-społeczne, zajęcia z zakresu doradztwa zawodowego, zajęcia rozwijające umiejętności uczenia się
- organizowanie spotkań z rodzicami, specjalistami, nauczycielami w celu przekazywania wniosków z przeprowadzonych diagnoz, propozycjami sposobów wsparcia uczniów, wprowadzenia oddziaływań mających na celu minimalizowanie barier, wsparcie w rozwoju oraz wsparcie rodziców i nauczycieli w rozwiązywaniu problemów wychowawczych i dydaktycznych, rozwijaniu ich umiejętności wychowawczych
- kierowanie rodziców na pogłębioną diagnozę do poradni psychologiczno-pedagogicznej, konsultacje psychiatryczne, poradnictwo psychologiczne w ośrodkach środowiskowej opieki psychologicznej i psychoterapeutycznej dla dzieci i młodzieży, fundacji, ośrodków wsparcia
- organizacja/współorganizacja wydarzeń szkolnych (wymienić jakich i określić jak one przyczyniły się do udzielenia pomocy; np. Akcja Charytatywna dla dzieci i rodzin ze społeczności szkolnej, będących w trudnej sytuacji ekonomicznej)
4. Pomoc udzielana uczniom objętych orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego
-ilu uczniów, zakres wsparcia, najczęstsze trudności, co pomaga w uzyskiwaniu efektów, jak przebiegała praca.
5. Inicjowanie i prowadzenie działań mediacyjnych i interwencji kryzysowych w szkole– tu możemy wypisać
- ile przeprowadzono mediacji, między kim i w jakim celu
- ile zostało założonych niebieskich kart,
- ile podjęto interwencji kryzysowych np. u uczniów zgłaszających myśli lub zamiary samobójcze
6. Działania profilaktyczne
- jakie i w jakich grupach wiekowych/klasach zostały przeprowadzone zajęcia profilaktyczne, co miały na celu, jakich tematów dotyczyły;
- programy edukacyjne kampanie profilaktyczne przeprowadzone przez psychologa w szkole;
- np. organizacja wydarzeń/dni zdrowia psychicznego/ dzień tolerancji, świadomości autyzmu itp- na czym polegało, ilu uczniów/nauczycieli/rodziców zostało zaangażowanych;
- współpraca z fundacjami, osobami spoza szkoły, zapraszanie ich na warsztaty, pogadanki o jakiej tematyce ilu uczniów;
- przygotowywanie gazetek tematycznych
7. Współpraca z rodzicami ( liczba odbytych konsultacji, najczęstsze problemy/trudności z którymi mierzą się rodzice)
8. Współpraca z nauczycielami i wychowawcami (jak się układała, z jakimi trudnościami najczęściej zgłaszali się nauczyciele, jaki był zakres wspierania)– tu jest miejsce na podkreślenie jak ważną rolę ma spójność w działaniach psychologa, pedagoga, nauczycieli wspierających i pozostałych nauczycieli.
9. Własne doskonalenie zawodowe w zakresie umiejętności psychologicznych, wychowawczych, dydaktycznych (rady szkoleniowe, warsztaty, kursy, szkolenia, webinaria). Jak przyczyniły się do działalności psychologa w szkole
10. Zadania inne
11. Wnioski